Czy warto odśnieżać instalację fotowoltaiczną?

Czy odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej się opłaca - Solair Energy Poland

W związku z obfitymi opadami śniegu, jakimi zaskoczyła nas tegoroczna zima wielu naszych klientów zwraca się do nas z następującym pytaniem: „Czy warto odśnieżać moją instalację fotowoltaiczną?”.

Zalegający na instalacji fotowoltaicznej śnieg ogranicza promieniowanie słońca docierające do modułu, powodując zmniejszenie się generacji energii. Natomiast statystycznie w naszej szerokości geograficznej, przy obecnym klimacie ma to małe znaczeniu w porównaniu do uzysków energii w skali całego roku. W samym lipcu nasza instalacja fotowoltaiczna produkuje około 14-15 % rocznej produkcji energii elektrycznej. Z kolei miesiące grudzień, styczeń, luty łącznie odpowiadają za niespełna 9% rocznej produkcji.

Czy mechaniczne odśnieżanie ma sens?

 

Odpowiedź na to pytanie wzięli sobie za cel pracownicy Instytutu Innowacji Technicznej (TEC Institut für technische Innovationen). Stosowne testy wykonano na instalacji off-gridowej ze względu na zagrożenia związane z pracami na dachu. W badaniach wykorzystano dwa systemy PV firmy Antaris Solar działające w należącej do Instytutu elektrowni w Holýšov (Czechy).

Warunki i założenia eksperymentu:

 • moc nominalna każdego z systemów wynosiła 32,4 kWp;
 • eksperyment trwał ponad 2 miesiące – od listopada do stycznia;
 • instalacje zostały ustawione w stronę południową;
 • kąt nachylenia względem gruntu w obu instalacjach był taki sam;
 • wyeliminowano cień;
 • zastosowane peryferia i osprzęt pochodził od tych samych producentów;
 • odśnieżanie jednego z systemów następowało zawsze o tej samej porze, raz dziennie, niezależnie czy wciąż padał na niego śnieg;
 • drugi, nieodśnieżany system był pokryty śniegiem o grubości 10-60cm;
 • odśnieżanie dokonywane było przy pomocy przeznaczonej do tego miotły.

 Dodatkowe informacje:

 • instalacje wchodzące w skład drugiego systemu nie były odśnieżane w dni wolne od pracy (np. Boże Narodzenie);
 • parokrotnie śnieg sam osuwał się z nieodśnieżanych instalacji.

Jakie były wyniki tego eksperymentu?

 

Trwający 68 dni test wykazał, że odśnieżana sekcja była w stanie wyprodukować prawie dwukrotnie więcej prądu od nieodśnieżanej. Dokładny wynik to 853,5 kWh do 451,5 kWh.

Rocznie każdy z systemów produkował ok. 28 500 kWh energii. Oznacza to, że dzięki odśnieżaniu mechanicznemu uzysk wzrósł o 1,4 proc.

Dla porównania weźmy instalację o mocy 5,0 kWp produkującą w ciągu roku 4800 kWh energii elektrycznej. 1,4 % z 4800 to 67,2. Odśnieżając instalację fotowoltaiczną o takiej mocy jesteśmy w stanie uzyskać 67,2 kWh więcej w bilansie rocznym, co daje nam oszczędność na poziomie 43,68 zł, przy założeniu kosztu 1kWh na pozomie 0,65 gr. Na pytanie czy taka kwota w ciągu roku warta jest naszego zachodu, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Podpowiadamy jednak, że bezpieczniej jest zaparzyć sobie ciepłą herbatę w kubku i spędzić czas na podziwianiu zimowych widoków zza okna.

Śnieg a czyszczenie mikroinstalacji

 

Właściciele paneli fotowoltaicznych nierzadko wyrażają obawy o stan techniczny instalacji fotowoltaicznych. Chociaż permanentne zacienienie nie jest korzystne, to sam śnieg zdecydowanie pozytywnie wpływa na moduły, gdyż topniejąc usuwa zabrudzenia. Dzięki temu nie musimy myć naszej instalacji fotowoltaicznej wczesną wiosną.

Czy posiadacz instalacji musi reagować?

 

Co powinien zrobić właściciel instalacji fotowoltaicznej w związku z zaśnieżonymi modułami PV? Jeżeli już zdecydujemy się na odśnieżanie mikroinstalacji, należy przede wszystkim wiedzieć jak się do tego zabrać. Robiąc to w sposób nieumiejętny można wyrządzić sobie więcej szkody, aniżeli pożytku, np. zarysowując powierzchnię modułów fotowoltaicznych. W przypadku małych instalacji na prywatnych domach – zwyczajnie jest to nieopłacalne.

Scroll to Top