Nowa edycja programu Mój Prąd!

W szóstej edycji programu ogłoszonej przez NFOŚiGW, wprowadzono istotne zmiany mające na celu zwiększenie autokonsumpcji energii, poprawę opłacalności inwestycji i odciążenie sieci energetycznej.

 

Nabór wniosków ma odbyć się od 02.09 do 20.12.2024 r. lub do wyczerpania środków. Szczegóły i regulamin szóstej edycji programu, obejmujący wymagania dotyczące instalacji PV i magazynów energii, zostaną opublikowane w sierpniu.

Magazyny energii pozwalają na przechowywanie nadwyżek energii produkowanej w ciągu dnia i jej wykorzystanie w godzinach, gdy produkcja jest mniejsza lub jej brak, co zmniejsza obciążenie sieci i rachunki za prąd.

Nowe zasady programu Mój Prąd

 

Najważniejszą zmianą jest obowiązek instalacji magazynów energii/ciepła wraz z fotowoltaiką dla mikroinstalacji zgłoszonych do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 r. Na każdy 1 kWp mocy fotowoltaiki będzie wymagane 1,5 kWh pojemności magazynu energii/ciepła, co ma zwiększyć efektywność energii odnawialnej.

Dla tych inwestycji maksymalna moc dotowanych instalacji wzrośnie aż do 20 kWp. Natomiast dla mikroinstalacji zgłoszonych przed 1 sierpnia 2024 r. magazyn nie będzie obowiązkowy, a moc instalacji wyniesie od 2 do 10 kWp. Łączna moc wszystkich instalacji OZE posiadanych przez prosumenta, łącznie z fotowoltaiką i magazynem, nie może przekroczyć 50 kW.

Warunki uczestnictwa w programie Mój Prąd 6.0

 

Dofinansowaniem objęte będą instalacje, których koszty poniesiono od 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że osoby korzystające z systemu opustów (net-metering) mogą ubiegać się o wsparcie, pod warunkiem przejścia na zasady net-billingu.

Kwalifikujące się instalacje

 

  • Mikroinstalacje PV z panelami fotowoltaicznymi i mikroinwerterami,
  • Mikroinstalacje PV na dachach budynków lub na konstrukcjach gruntowych z inwerterem do ładowania magazynu energii i pracy w trybie wyspowym,
  • Wiaty, wiaty garażowe i carporty z ogniwami PV,
  • Markizy z ogniwami PV (nowoczesne zadaszenia balkonów czy wejść),
  • Pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną (np. dachówki fotowoltaiczne),
  • Fotowoltaiczne zestawy balkonowe.

Jakie instalacje nie kwalifikują się do programu

 

W nowej edycji programu Mój Prąd nie będą dofinansowywane pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz systemy HEMS/EMS z powodu ograniczeń budżetowych. Jeśli budżet zostanie zwiększony, te technologie mogą zostać uwzględnione w przyszłości. Program nadal będzie wspierał instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny ciepła i energii elektrycznej.

Kwoty dofinansowania

 

Budżet programu Mój Prąd 6.0 wyniesie 400 mln. zł i pochodzi z programu FEnIKS 2021-2027.

Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do 31 lipca 2024 r. (moc 2-10 kW) dofinansowanie wyniesie:

Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych od 1 sierpnia 2024 r. (moc 2-20 kW) z obowiązkowym magazynem energii/ciepła dofinansowanie wyniesie:

Scroll to Top